Pekoni-sienet

30 - 60 min

Raaka-aineet

pekonia
kokonaisia herkkusieniä
creme bonjour sulatejuusto

Jaa resepti

Ohje

Itse tykkään tehdä nämä grillillä, mutta toki voi tehdä myös uunissa pekonin ohjeen mukaan (kesto)

Ensin otat herkkusienistä jalan irti "nyppäsemällä" ja laitat sisälle sulatejuustoa (itse olen käyttänyt valkosipulia ja yrtti) creme bonjour.

Sen jälkeen "suljet" reijän pekonilla, elikkä kieputat pekonin sienen päälle ja coctail/grilli tikulla kiinni pitämään.

Meidän sähkö grillillä näissä menee n. 30min. Pekonin pinnasta huomaa koska on valmista.

Joitakin ohjeita kyseiseen olen huomannut, että laittaa folion sisään kaikki, mutta sitä en ole itse kokeillut.

Amerikan pekonissa on muistaakseni 8kpl pekoni siivuja joten voi itse valita määrän pekoneilla, sillä minulla riitti yksi paketti kaupan  herkkusieniä 2x amerikan pekoni pakettiin :)

Samankaltaisia reseptejä

  • 5 6 Pekonipasta
  • 3 4 Pekoni-sienet
  • 6 3 Herkkusieni-Pekoni-SipuliLisäke
  • 7 5 Pekoniherkkusienet&banaania grillissä
  • 3 1 Grillaus/suippopaprika
  • 1 0 Täytetyt herkkusienet

Kommentit

SuruSiru
On kyllä todella hyvää. Alkuun menee hieman aikaa, kun laittaa sulatejuustot sienen sisään ja sitten kieputtaa pekonin. Mutta on kyllä vaivan arvoista. Hirvee siivoominen kuitenkin tulee, kun pekonista tippuu rasvat grilliin :D